3D Yazıcılar Kötü Amaçlı Kullanılabilir mi?

3D Yazıcılar Kötü Amaçlı Kullanılabilir mi?

3D Yazıcılar, bilgisayar üzerinde tasarlanmış veya 3 boyutlu olarak hazırlanmış modelleri, çeşitli malzemeler kullanarak hızlı bir şekilde, ekstra bir kalıp ya da fikstüre ihtiyaç duymadan üreten cihazlardır.

3D Yazıcılar Kötü amaçlıda kullanılabilir mi?

Günümüzde artık 3D yazıcıların kullanım alanı öyle genişlemiştir ki, otomobil, uçak, tekne, hatta yaşanabilecek bir ev, ve evimizde bulunan çeşitli ev gereçlerini bu yazıcılarla üretmek (Basmak) mümkün hale gelmiştir. Bu ve benzeri eşyaları üretip, kullanmak insanlık adına güzel ve sevindiricidir. Ancak 3D yazıcılarla tamamen plastik bir tabanca üretmek de mümkün hale gelmiştir. Hatta silahtan anlamayan amatör biri bile evinde kolayca bir silah üretilebilir. 3D yazıcı ile üretilen silahların sadece ateşleme mekanizması çelik bir çividen ve namlusu çelik bir malzemeden üretilmek zorundadır. Geriye kalan diğer aksamının tamamı plastik malzemeden 3D yazıcı ile üretilebilmektedir. Söz konusu 3D yazıcı ile üretilebilecek silahları güvenlik noktalarından kolayca geçirebilmek mümkündür. Güvenlik noktalarından bu ve benzeri silahları geçirmek isteyen kötü amaçlı kişiler ya da teröristler ateşleme mekanizması ve benzeri metal parçaları çıkarıp, havaalanı güvenlik kontrol noktalarından bile rahatça girip, çıkabilir. İstediği ülkeye bu silahlarla birlikte seyahat edebilir. Masum insanlara zarar verebilirler. İşleyecekleri suçlarda kanıtları çok kolay bir şekilde yok edebilecekleri için suikast, saldırı, sabotaj ve benzeri faaliyetler için de kullanabilirler.

Dünya üzerinde çeşitli silah fabrikalarının ürettiği birçok silah markasına ait silah ve silah parçalarının planlarını internet üzerinden çevrimiçi olarak bulmak çok kolay olduğundan, kötü amaçlı kişi ya da kişilerin, hatta terör örgütlerinin eline geçebilir. 3D yazıcılarla silah ve benzeri tehlikeli bileşenleri hali hazırda üreten, ya da üretmek isteyenleri engellemek adına çok geç kalınmadan konu bilişim ve hukuk uzmanlarınca araştırılmalı, sivil toplum örgütleri insanlar zarar görmeden harekete geçmelidir. Bu konu çok hassas ve çok önemlidir. Bu konuyla ilgili ayrıntılı hukuk mevzuatı ve bilişim kuralları inşa edilmeli çok ivedi ve özel politikalar geliştirilmeli ve önlemler alınmalıdır.

Saygılarımla

Ali Aşılı

Related Articles

Hakkımızda

Müşterilerimize daha yenilikçi cevaplar bulmak için global ve özveriyle tek bir yürek olarak tüm ekip hep birlikte yılmadan çalışıyoruz.

Ali Aşılı

 

Müşterilerinize her zamankinden daha yakın olun. O kadar ki, onlara neye ihtiyaçları olduğunu kendileri fark etmeden önce söylersiniz.

” Steve Jobs”